Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dom Pomocy Społecznej Dom Pomocy Społecznej

Prezentacja Domu

Czcionka:

Dom Pomocy Społecznej w Parchowie prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego na zlecenie Powiatu Bytowskiego. Dom przeznaczony jest dla siedemdziesięciorga dziewcząt (dzieci i młodzieży) z niepełnosprawnością intelektualną.

Funkcjonowanie Domu oparte jest na tzw. systemie rodzinkowym, który został wypracowany przez założycielkę zgromadzenia Matkę Wincentę.

„Naczelnym naszym zadaniem jest stworzenie we wszystkich miejscach pracy atmosfery domu rodzinnego, przenikniętej miłością na wzór rodziny naturalnej.

(...)

Dziecko, które u nas przebywa, ma być nie tylko karmione, ale i wychowywane. W jaki sposób należy wychowywać te dzieci? (...) słodycz i łagodność – im więcej nimi przenikniemy wychowanie, tym lepszy skutek osiągniemy.”

(...)

Musimy mu zastąpić matkę... Nie tylko dać kawałek chleba, ale wczuć się w jego radość i smutek, musimy poznać jego życie.”  /Matka Wincenta/

System Rodzinkowy funkcjonuje do dziś we wszystkich placówkach prowadzonych przez Zgromadzenie. Jest adaptowany do miejscowych warunków.

W myśl założeń Matki Wincenty podopieczne naszego Domu tworzą cztery „rodzinki”. Są to kilkunastoosobowe grupy, które mają do dyspozycji wyodrębnią część Domu w skład której wchodzi: kilka pomieszczeń sypialnych dwu-, trzy-, lub czteroosobowych z własną łazienką i toaletą, salę dziennego pobytu tzw. bawialnia z wydzieloną jadalnią oraz aneks kuchenny.

Aby stworzyć rodzinną atmosferę w każdej z rodzinek pracuje siostra zakonna oraz odpowiednia ilość personelu świeckiego. Personel w danej rodzince jest w miarę stały , co umożliwia wzajemne lepsze poznanie, wytworzenie się więzi emocjonalnej oraz wpływa na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkanek. Każda rodzinka ma swojego patrona, którego święto patronalne obchodzone jest bardzo uroczyście – Msza św. w intencji całej rodzinki oraz  słodki poczęstunek przy stole. Uroczyście obchodzone są także urodziny bądź imieniny każdej pensjonariuszki naszego Domu. 

                                

                                             Sercem naszego Domu jest kaplica.

 

więcej zdjęć w naszej galerii - ZAPRASZAMY - http://www.parchowo.naszdps.pl/galeria

 

OPIEKA MEDYCZNA

Nad  zdrowiem  mieszkanek  czuwają  panie  pielęgniarki,  lekarz rodzinny,  psychiatra,  stomatolog.
Z porad specjalistycznych korzystamy w odpowiednich poradniach i przychodniach specjalistycznych.

 

 

 

 

 

 

 

ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE

Mieszkanki naszego Domu mają możliwość korzystania z rożnych form zajęć terapeutycznych

Fizjoterapia z rehabilitacją ruchową

Nad kondycją fizyczną naszych podopiecznych czuwa fizjoterapeuta i masażysta. Prowadzone ćwiczenia i zabiegi rehabilitacyjne wpływają na rozwój, usprawnianie i podtrzymywanie sprawności ruchowej mieszkanek oraz minimalizowanie skutków niepełnosprawności. Zajęcia ruchowe prowadzone są w różnych formach: grupowo - ćwiczenia ogólnosprawnościowe oraz indywidualnie - kinezyterapia (ćwiczenia w UGUL-u, terapia DUNAG), fizykoterapia (ultradźwięki, interdynanic, lampa solux), masaż klasyczny i leczniczy (aquavibron). Mieszkanki mają również do dyspozycji mini siłownię.

                 

           

                                                                                   

Terapia DUNAG "buduje" pionizację jako dynamiczna orteza. Składa się z kamizelki, spodenek, gum i naciagów. Odpowiednia aplikacja pozwala pacjentowi lepiej poczuć swoje ciało i wykorzystać do w dalszej pracy (zmiana napięcia). DUNAG pomaga prowadzenie ćwiczeń, koryguje postawę ciała, oddziaływanie na mięśnie odpowiadające za mowę, a przy słabszych pacjentach wykorzystywany jest do aktywnego siadu lub całkowitej pionizacji.

                                              

 

Terapia Snoezelen

Dysponujemy w naszym Domu tzw. Salą Doświadczania Świata, w której prowadzona jest terapia wielozmysłowa.Terapia Snoezelen pozwala na aktywizowanie osób niepełnosprawnych do działania we wszystkich sferach życia. Specjalne wyposażenie sali daje możliwość poznawania świata i odbierania bodźców płynących z otoczenia w sposób łagodny, przyjemny, bezpieczny i uporządkowany. Łagodna stymulacja wszystkich zmysłów pobudza ich rozwój i przyspiesza rehabilitację zaburzeń. 

 

Terapia zajęciowa

Prowadzona jest w celu rozwijania, usprawniania i podtrzymywania zdolności manualnych, samoobsługowych, społecznych naszych mieszkanek. Mogą rozwijać swoje zainteresowania i zdolności w ramach zajęć plastycznych, artystycznych, kulinarnych, komputerowych i biblioterapeutycznych. Prace naszych mieszkanek prezentujemy na różnych kiermaszach i wystawach. 

                         

          

 

Ogrodoterapia

Dom okala piękny park, który swym wyglądem - pięknem kwiatów i kolorów, nie tylko cieszy oko, ale służy też do terapii. Hortiterapia to terapeutyczna praca w ogrodzie oraz przebywanie i relaks w otoczeniu zieleni. Sprawniejsze osoby lubiące prace w ogrodzie pomagają przy pielęgnacji roślin, które są ozdobą naszego parku i uprzyjemniają mieszkankom spacery oraz wypoczynek na świeżym powietrzu.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ergoterapia

Sprawniejsze mieszkanki chętnie uczestniczą w typowych pracach domowych (terapia przez pracę), związanych z utrzymaniu porządku w swoich pokojach, dbaniem o ich wystrój, pomocą w pralni, czy utrzymaniem porządku w obejściu Domu. Wykonywane prace dają mieszkankom poczucie odpowiedzialności, samodzielności i kształtowania świata, w którym żyją.

 

ŻYCIE KULTURALNO - REKREACYJNE MIESZKANEK

Codzienne życie mieszkanek uprzyjemniają i uatrakcyjniają różnego rodzaju uroczystości, spotkania i wyjazdy 

kulturalno – rekreacyjne.

 
Jak w każdym domu i rodzinie uroczyście obchodzone są imieniny, bądź urodziny  każdej mieszkanki. 
Ważnym świętem jest uroczystość patronalna każdej rodzinki. 
Tradycyjnie świętujemy Wielkanoc i Boże Narodzenie.
 

Stałym punktem w kalendarzu kulturalnym są obchody Dnia Dziecka, Mikołajek. W ciągu roku mieszkanki mogą uczestniczyć w zabawach tanecznych, 

cyklicznie organizowanym „Kinie” – projekcjach multimedialnych na dużym ekranie filmów i bajek oraz innych okazjonalnych imprezach, na które przybywają także zaproszeni goście.

 
Bierzemy udział w spotkaniach integracyjnych, imprezach kulturalnych w zaprzyjaźnionych placówkach, turnusach rehabilitacyjnych i innych formach rekreacyjnych – piknikach, festynach itp.

 

 

ZAJĘCIA SZKOLNE

Mieszkanki objęte obowiązkiem szkolnym realizują go w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Dzieci Europy w Bytowie. W zależności od stopnia niepełnosprawności dziewczynki uczęszczają na zajęcia szkolne prowadzone w oddziale klasowym dzieci głęboko upośledzonych na terenie naszego Domu lub dowożone są do SOSW w Bytowie.

 

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny